Jak ćwiczyć mówienie po fińsku?
Mówienie po fińsku jest chyba najtrudniejszą do opanowania sprawnością, szczególnie jeżeli uczymy się samodzielnie i nie mieszkamy w Finlandii albo nie mamy znajomych Finów.
Skoro tak, to jak ćwiczyć mówienie? Przedstawiam poniżej kilka wskazówek.
Należy po prostu mówić
Od czytania książek albo rozwiązywania ćwiczeń gramatycznych nie zaczniemy mówić. Trzeba pamiętać o oczywistej oczywistości, że należy mówić w danym języku, żeby nauczyć się w nim mówić!
Zaakceptuj swoje błędy
Bez błędów się nie obędzie. Dlatego im szybciej zaakceptujesz fakt, że będziesz popełniać błędy, tym szybciej pokonasz barierę w mówieniu i zaczniesz mówić.
Znajdź sobie partnera językowego
No dobrze, ale co jeśli uczysz się samodzielnie i nie ma z kim rozmawiać po fińsku? Możesz z tego wybrnąć, znajdując sobie partnera językowego przez Internet. Możesz na przykład poszukać Fina uczącego się polskiego (lub innego języka, który znasz) i na zasadzie wymiany językowej prowadzić konwersacje przez Skype. To są przykładowe strony, gdzie ludzie szukają partnerów językowych: interpals.net , conversationexchange.com.
Zdaję sobie sprawę, że może być ciężko znaleźć rodowitego Fina, który chce poćwiczyć z nami język, więc można też szukać Polaków lub osób z innych narodowości chcących porozmawiać po fińsku. Takich osób możecie szukać na przykład na grupach na Facebooku.
Mów do siebie
Innym sposobem ćwiczenia mówienia jest mówienie na głos. W domu możesz spróbować opisać, co się wokół ciebie dzieje po fińsku. Na początku może być dziwnie mówić do siebie, ale myślę, że się da przyzwyczaić.
Nagrywaj swój głos
Żeby było jeszcze bardziej ekstremalnie, możesz nagrywać swój głos. Na przykład na koniec dnia przez pięć minut opowiadaj, co się wydarzyło w ciągu dnia. Po jakimś czasie będzie można wrócić do początkowych nagrań i porównać postępy.
Słuchanie takich nagrań pozwoli też wychwycić ewentualne błędy językowe i w wymowie.
Odtwarzanie nagrania ze swoim głosem ma też aspekt psychologiczny. Dzięki temu możemy pokonać lęk w mówieniu, ponieważ jest większa szansa, że zaakceptujemy nasz głos w obcym brzmieniu.
Myśl po fińsku
Jeżeli nie chcesz mówić na głos do siebie, możesz zacząć od myślenia po fińsku. Niech narrator w głowie będzie w fińskiej wersji językowej. Pewnie nie da się całkowicie myśleć po fińsku, ale można spróbować od kilku zdań, na przykład opisujących, co widzimy przed nami albo opisujących nasze reakcje.
Czytaj na głos
Czytanie na głos też w pewnym stopniu pomaga w nauce mówienia. Po pierwsze oswajamy się z dźwiękiem naszego głosu w języku obcym. Po drugie nasze ucho lepiej zapamiętuje wyrażenia, które sami powiemy lub przeczytamy. Czyli jest większa szansa, że przeczytane zwroty kiedyś będą przez nas wykorzystane w przyszłej konwersacji.
O czym rozmawiać?
I jeszcze wspomnę, o czym można rozmawiać i tworzyć wypowiedzi ustne:
- Można korzystać z listy tematów i pytań z mojego ebooka Język fiński w pytaniach i odpowiedziach
lub z podręcznika Keskusteluklubi. - Można opisywać, co się wydarzyło w ciągu dnia lub co planujesz zrobić.
- Można układać historyjki z wybranymi słówkami.
- Można opisywać ilustracje.
Zobacz też inne artykuły o ćwiczeniu pozostałych sprawności językowych:
Jak ćwiczyć pisanie po fińsku?
Jak ćwiczyć czytanie po fińsku?
Jak ćwiczyć słuchanie po fińsku?
Fajnie, że wspomniała pani o myśleniu w obcym języku, bo to wciąż mało popularna metoda nauki, a dla niektórych ludzi w ogóle czysta abstrakcja. Metoda na pewno trochę pomaga, aczkolwiek i tak jest ciężko wytrwać w tym, skoro wokoło wszyscy mówią po polsku, wszystkie napisy są po polsku itd. A jak mieszkała pani w Finlandii, to myślała pani w języku fińskim tak odruchowo, automatycznie? Swoją drogą jestem też ciekaw, czy jakiś Fin bądź Finka uczą się polskiego 🙂
Z automatycznym myśleniem to mi się nie zdarzyło. Myślenie w języku ojczystym dominuje. Natomiast świadomie zdarza mi się myśleć po fińsku przed wypowiedzią ustną, gdy chcę się przygotować.