Jak ćwiczyć czytanie po fińsku?

Czytanie jest jedną z czterech sprawności (obok słuchania, mówienia i pisania), którą należy ćwiczyć, aby móc się sprawnie komunikować po fińsku. Czytanie niewątpliwie pozwoli rozszerzyć nasze słownictwo oraz utrwalić konstrukcje gramatyczne.

Jak ćwiczyć czytanie? Przede wszystkim czytać jak najwięcej. Poniżej kilka wskazówek, co czytać.

Czytaj wiadomości

Warto sprawić, aby czytanie wiadomości po fińsku stało się nawykiem. Dużym plusem takiego zajęcia jest to, że codziennie są nowe wiadomości i mamy motywację, aby każdego dnia przeczytać nową porcję informacji. No i od razu dowiadujemy się, co się dzieje w Finlandii. Polecam obserwowanie wybranych stron gazet online.

Warto przeglądać artykuły z różnych dziedzin, opinie czytelników, oraz komentarze pod artykułami, aby poszerzać słownictwo.

Czytaj blogi

Czytanie blogów pozwala na poznanie języka bardziej swobodnego i subiektywnych opinii osób piszących.

Lista popularnych blogów po fińsku, z podziałem na tematy: blogit.fi

Czytaj komentarze

Czytanie komentarzy pod artykułami pozwala zapoznać się z językiem potocznym oraz poznać opinie w społeczeństwie na różne tematy.

Czytaj papierowe książki

Książki papierowe w miarę możliwości można wypożyczyć z biblioteki. Nawet w wypożyczalniach w Polsce bywają działy z literaturą w języku obcym, w tym w języku fińskim.

Nowe książki można kupić za pomocą księgarni internetowych (np. księgarnia bookcity.pl ma obcojęzyczną literaturę, a fińska księgarnia booky.fi wysyła książki do Polski).

Mieszkając w Polsce używanych książek po fińsku można poszukać na OLX lub Allegro lub kupić w fińskim antykwariacie (często jest też możliwa wysyłka do Polski). W artykule Jak zamówić używane fińskie książki mieszkając w Polsce? Pisałam, jak zamówić używane książki do Polski.

Czytaj e-booki

W Internecie można znaleźć też wiele bezpłatnych e-booków po fińsku: Projekt Gutenberg, Manybooks.

Większy wybór literatury w formie elektronicznej jest oferowana przez strony/aplikacje w ramach abonamentu:

Czytaj książki w uproszczonym języku fińskim

Coraz więcej książek jest wydawanych w uproszczonej wersji językowej (selkokieli). W artykule Selkokieli – uproszczona wersja języka dowiesz się więcej o publikacjach w takim języku. Przykład książki w uproszczonym języku fińskim udostępnionej bezpłatnie: www.bit.ly/punainenkuinveri_selko.

Czytaj artykuły tematyczne
  • Yle Oppiminen – artykuły z różnych dziedzin (często z nagraniami wideo)

  • Wikipedia.fi – otwarta encyklopedia po fińsku

Czytaj baśnie i opowiadania

W Internecie można znaleźć wiele stron z baśniami i opowiadaniami po fińsku: Iltasatu, Papunet – tarinoita, Children’s Books Forever

Czytaj komiksy

Przykładowe strony z krótkimi komiksami online, np. Fingerpori, Viivi ja Wagner, Karlsson, Anonyymit eläimet, Kamala luonto

Czytaj instrukcje obsługi po fińsku 😉

Naucz się obsługiwać urządzenie, czytając instrukcje obsługi! Można porównywać wersję fińską i polską. Przykład: Nokia 800 – FI, Nokia 800 – PL.

Czytaj teksty i wykonuj ćwiczenia online

Strony oferujące ćwiczenia czytania ze zrozumieniem na różnych poziomach:

Korzystaj z książek przeznaczonych do trenowania czytania

Są też podręczniki dedykowane ćwiczeniu czytania, jak Lue ja opi suomeksi. Fragment bezpłatnego podręcznika Kielo (strony 6-66) jest przeznaczony trenowaniu sprawności czytania.

Uważasz, że mój artykuł był wartościowy? Jeśli tak, może spodobają Ci się również moje ebooki do nauki języka fińskiego
Jak skutecznie uczyć się fińskiego?
Fiński w pytaniach i odpowiedziach
Język fiński. Słowotwórstwo. Teoria i ćwiczenia
Gramatyka języka fińskiego z ćwiczeniami. Część 1
Memo-Monika-Kociuba-thumb

Suomika

Języki obce od zawsze były moją pasją. Przyjemność sprawiała mi ich nauka, ale również nauczanie innych. Dlatego od 10 lat organizuję kursy językowe (fińskiego, niemieckiego, angielskiego oraz polskiego dla obcokrajowców), prowadzę lekcje indywidualne przez Skype, projektuję strony internetowe i inne materiały dydaktyczne, w tym e-learning.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.