Jak uczyć się fińskich słówek?

Nauka słownictwa należy do podstawowych obszarów w nauce języka obcego.

Patrząc na rozwój mowy u małych dzieci, to właśnie słowa, jako jednostki języka, są podstawą komunikacji. Później dochodzi gramatyka, która pomaga stworzyć bardziej skomplikowane struktury językowe.

Słówka możemy porównać do produktów spożywczych. Im więcej ich mamy, tym więcej potraw możemy stworzyć. Jeśli chcemy serwować wykwintne dania, musimy mieć spory zasób produktów.

A oto kilkanaście sposobów nauki słówek:

 

Twórz skojarzenia

Skojarzenia to technika pamięciowa (mnemotechnika), którą często stosuję w nauce języków. Polega ona na skojarzeniu słowa obcego ze znanym nam słówkiem polskim i stworzeniu do tego zwariowanej scenki w wyobraźni. Ta metoda jest znana w nauczaniu języków pod różnymi nazwami, np. „metoda haków”, „link word”.

Przykład: Słówko fińskie „yksi” znaczy po polsku „jeden”. Brzmi to podobnie do znanego nam polskiego słowa „iksy”. Wyobrażamy sobie wielką jedynkę we wzorki iksów. Wyraz fiński nie musi w całości brzmieć jak podobny wyraz polski, wystarczy, że początek będzie podobny, aby wywołać skojarzenie.

yksi

Dzięki metodzie skojarzeniowej nauka języka obcego staje się prawdziwą zabawą pozwalającą nauczyć się wiele słówek w ciągu krótkiego czasu.

Zobacz kilkanaście skojarzeń słówek fińskich: http://suomika.pl/skojarz-slowo/ i zacznij tworzyć własne!

 

Korzystaj z fiszek

Sama korzystałam z fiszek na początku nauki fińskiego. Samodzielnie je robiłam. Z jednej strony karteczki wypisywałam słówko fińskie, a z drugiej rysowałam ilustrację rzeczy lub jak ciężko mi było stworzyć obrazek, pisałam tłumaczenie na polski. Preferuję obrazki od tłumaczeń, ponieważ jest to ułatwienie dla naszego mózgu. Tłumaczenie dla naszego mózgu jest tylko suchym zlepkiem liter, do których musi kolejno stworzyć wizualizację.

Najlepiej robić fiszki samodzielnie. Sami możemy wybrać słówka, które są dla NAS ważne. Oraz w trakcie tworzenia fiszki już sporo się uczymy.

Dla osób szukających gotowych rozwiązań, przygotowałam fiszki ilustrowane do nauki fińskiego dla początkujących, z ilustracjami narysowanymi również przeze mnie 🙂

baner fiszki_1380

Jest też strona internetowa Fiszkoteka – na której możecie się uczyć słówek za pomocą fiszek online.

 

Pisz słówka w widocznym miejscu

Warto pisać dane słówko w miejscu, na które spoglądamy kilka razy dziennie. Może to być na przykład tablica magnetyczna zawieszona nad biurkiem albo karteczki przyklejone na lustro.

A co dokładnie napisać? Może to być tylko słówko fińskie. Wtedy próbujemy przypomnieć sobie znaczenie, gdy na wyraz spoglądamy. Możemy też dodać małą ilustrację obok, aby lepiej zobrazować dane słowo. Można też napisać całe zdanie, aby poczuć kontekst zastosowania.

 

Twórz listy słówek

Warto samodzielnie tworzyć listy słówek z podziałem na kategorie. Lub korzystać z gotowych.

Jak się uczyć z listą? Można zakryć kolumnę z słówkami fińskimi, a następnie odgadywać je na podstawie polskiego tłumaczenia.

 

Korzystaj z prezentacji słówek z obrazkami

Poza słówkiem, warto spoglądać na ilustrację – wtedy lepiej zapamiętujemy wyraz, bo oddziałujemy na obydwie półkule mózgowe. Kilka źródeł w internecie:

 

Czytaj przykłady, układaj własne zdania

Znajomość pojedynczych słówek to za mało. Często trzeba znać kontekst, w którym dany wyraz stosujemy.

Nauka pojedynczych słówek zwykle wystarczy, jeśli wyrazy dotyczą one jakichś konkretnych obiektów, które łatwo możemy sobie wyobrazić, tak jak omena – jabłko, pöytä – stół, nenä – nos.

Na pewno należy uczyć się z przykładami słówek, które są abstrakcyjne i ciężkie do wyobrażenia, jak spójniki albo określniki czasowe. Dotyczy to też kłopotliwych wyrazów, które łatwo pomylić (tutaj kilka przykładów).

Przykłady zdań też będą pomocne w przyswojeniu odmiany danego wyrazu. Dzięki temu nauczymy się nie tylko słówek, ale i gramatyki!

Gotowe przykłady zdań można znaleźć w dobrych słownikach, jak w WSOY, Kielitoimiston sanakirja, Redfox sanakirja. Więcej o słownikach znajdziesz w artykule: Jaki słownik do fińskiego?

 

Tłumaczenia

Metoda tłumaczeniowa jest to dobry sposób zarówno na naukę słówek, jak i poznanie zasad gramatyki. Parę źródeł:

Można korzystać w tym celu również z rozmówek dostępnych na rynku.

 

Podręczniki do ćwiczenia słownictwa

Dodatkowo są też podręczniki specjalnie zaprojektowane w celu ćwiczenia słownictwa:

Jezyk_finski_Slownictwo_dla_poczatkujacych_okladka

Strony internetowe

Obecnie jest pełno stron internetowych pomocnych w nauce języków obcych. Przykładowe to:

 

Czytaj teksty, oglądaj telewizję

Kontakt z żywym językiem niewątpliwie należy do najlepszych metod nauki słówek. Szczególnie ważne jest to dla osób z nastawieniem praktycznym do nauki oraz dla osób zaawansowanych.

Teksty najlepiej wybrać zgodnie z własnym poziomem nauki, żeby nie były ani za łatwe, ani za trudne. W czasie czytania można podkreślać nieznane słówka i odgadywać znaczenie z kontekstu lub sprawdzić je w słowniku. Więcej o nauce czytania w języku fińskim znajdziesz w artykule Jak ćwiczyć czytanie po fińsku?

Poza czytaniem, warto oglądać filmy lub programy fińskie z napisami FIŃSKIMI. Jeśli pojawi się jakieś ciekawe słowo, można je zanotować lub szybko sprawdzić w słowniku.

 

Otaczaj się fińskim

Przydatne przy nauce słówek jest przestawienie swojego otoczenia na fiński. Mogą to być zainstalowane programy na komputerze po fińsku np. przeglądarka internetowa, Facebook. Albo powieszenie kalendarza fińskiego zamiast polskiego na ścianie.

 

Powtarzaj słówka

Na koniec jeszcze warto dodać, że należy powtarzać słówko w odstępach czasowych, aby je utrwalić. Każde słówko jest inne. Czasem wystarczy zerknąć na słowo jeden raz, aby je zapamiętać, a czasami jeden wyraz nawet po setnej powtórce będzie ciągle ulatywał z pamięci. Dlatego należy być wytrwałym, testować różne metody nauki i cieszyć się z każdego nowo zapamiętanego słówka!

 

A Wy? Jakie macie ulubione metody nauki słówek?

Uważasz, że mój artykuł był wartościowy? Jeśli tak, może spodobają Ci się również moje ebooki do nauki języka fińskiego
Jak skutecznie uczyć się fińskiego?
Gramatyka języka fińskiego z ćwiczeniami. Część 1
Język fiński. Słowotwórstwo. Teoria i ćwiczenia
Język fiński. Fiszki ilustrowane

Suomika

Języki obce od zawsze były moją pasją. Przyjemność sprawiała mi ich nauka, ale również nauczanie innych. Dlatego od 10 lat organizuję kursy językowe (fińskiego, niemieckiego, angielskiego oraz polskiego dla obcokrajowców), prowadzę lekcje indywidualne przez Skype, projektuję strony internetowe i inne materiały dydaktyczne, w tym e-learning.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.