Jak uczyć się fińskich słówek?

Nauka słownictwa należy do podstawowych obszarów w nauce języka obcego. Patrząc na rozwój mowy u małych dzieci, to właśnie słowa, jako jednostki języka, są podstawą komunikacji. Później dochodzi gramatyka, która pomaga stworzyć bardziej skomplikowane struktury językowe.

Słówka możemy porównać do produktów spożywczych. Im więcej ich mamy, tym więcej potraw możemy stworzyć. Jeśli chcemy serwować wykwintne dania, musimy mieć spory zasób produktów!

A niektóre sposoby na naukę słówek:

Zacznij od nauczenia się najpopularniejszych wyrazów

Aby komunikować się na poziomie podstawowym, wystarczy znać 500-1000 najczęściej występujących wyrazów w danym języku. Mając odpowiednią bazę słówek w pamięci powinno się udać poprowadzić prostą rozmowę i zrozumieć nawet połowę treści tekstów pisanych!

W tym celu stworzyłam e-booka 500 najbardziej przydatnych fińskich słówek, w którym przedstawione są bardzo popularne słówka w języku fińskim, z przykładami i tłumaczeniem na polski oraz ćwiczeniami.

Twórz skojarzenia

Skojarzenia to technika pamięciowa (mnemotechnika), która może być stosowana w nauce języków. Polega ona na skojarzeniu słowa obcego ze znanym nam słówkiem polskim i stworzeniu do tego nacechowanej emocjonalnie scenki w wyobraźni.

Przykład: Słówko fińskie „viisi” znaczy po polsku „pięć”. Brzmi/wygląda to podobnie do znanego nam polskiego słowa „wisi” albo „wiśnia”. Wyobrażamy sobie siebie wiszącą piątkę w wiśniowym kolorze. Wyraz fi ński nie musi w całości brzmieć jak podobny wyraz polski, wystarczy, że początek będzie podobny, aby wywołać skojarzenie.

Dzięki metodzie skojarzeniowej nauka języka obcego staje się prawdziwą zabawą pozwalającą nauczyć się wiele słówek w ciągu krótkiego czasu.

Zobacz więcej skojarzeń słówek fińskich Skojarz słowo i zacznij tworzyć własne!

Korzystaj z fiszek

Sama korzystałam z fiszek na początku nauki fińskiego. Samodzielnie je robiłam. Z jednej strony karteczki wypisywałam słówko fińskie, a z drugiej rysowałam ilustrację rzeczy lub jak ciężko mi było stworzyć obrazek, pisałam tłumaczenie na polski. Preferuję obrazki od tłumaczeń, ponieważ jest to ułatwienie dla naszego mózgu. Tłumaczenie spowalnia odtwarzanie słowa, lepiej operować ilustracją.

Najlepiej robić fiszki samodzielnie. Sami możemy wybrać słówka, których chcemy się nauczyć. Również w trakcie samego procesu tworzenia fiszek się uczymy.

Dla osób szukających gotowych rozwiązań, przygotowałam Fiszki ilustrowane do nauki fińskiego dla początkujących do druku, z ilustracjami narysowanymi przeze mnie :)

Są również strony/aplikacje Fiszkoteka i Quizlet, za pomocą których możesz się uczyć fińskich słówek poprzez fiszki online.

Pisz słówka w widocznym miejscu

Warto pisać dane słówko w miejscu, na które spoglądamy kilka razy dziennie. Może to być na przykład tablica magnetyczna zawieszona nad biurkiem albo karteczki przyklejone do lustra.

A co dokładnie napisać? Może to być jedno słówko fińskie dziennie. Wtedy próbujemy przypomnieć sobie znaczenie, gdy na wyraz spoglądamy. Możemy też dodać małą ilustrację obok, aby lepiej zobrazować dane słowo. Można też napisać całe zdanie, aby poczuć kontekst zastosowania.

Twórz listy słówek

Warto samodzielnie tworzyć listy słówek z podziałem na kategorie. Można też korzystać z gotowych list słownictwa dostępnych, np. na stronie Suomika (z polskim tłumaczeniem) albo Uusikielemme (z angielskim tłumaczeniem).

Jak się uczyć z listą słówek? Można zakryć kolumnę z słówkami fińskimi, a następnie odgadywać je na podstawie polskiego tłumaczenia.

Korzystaj z prezentacji słówek z obrazkami

Poza słówkiem, warto spoglądać na ilustrację – wtedy lepiej zapamiętujemy wyraz, bo oddziałujemy na obydwie półkule mózgowe. Kilka źródeł:

Tłumaczenia

Metoda tłumaczeniowa jest to dobry sposób zarówno na naukę słówek, jak i poznanie zasad gramatyki. Parę źródeł:

Czytaj przykłady, układaj własne zdania

Znajomość pojedynczych słówek to za mało. Często trzeba znać kontekst, w którym dany wyraz stosujemy.

Nauka pojedynczych słówek zwykle wystarczy, jeśli wyrazy dotyczą one jakichś konkretnych obiektów, które łatwo możemy sobie wyobrazić, tak jak omena – jabłko, pöytä – stół, nenä – nos.

Za to abstrakcyjne i ciężkie do wyobrażenia słówka, jak spójniki albo określniki czasowe, lepiej uczyć się w całych zdaniach. Dotyczy to też kłopotliwych wyrazów, które łatwo pomylić.

P rzykłady zdań też będą pomocne w przyswojeniu odmiany danego wyrazu. Dzięki temu nauczymy się nie tylko słówek, ale i gramatyki!

Gotowe przykłady zdań można znaleźć w dobrych słownikach, jak Kielitoimiston sanakirja, Redfox sanakirja, sanakirja.fi. Więcej o słownikach znajdziesz w rozdziale: Jaki słownik do fińskiego?

Podręczniki do ćwiczenia słownictwa
Quizy językowe i inne strony online

Obecnie jest pełno stron internetowych pomocnych w nauce języków obcych. Przykładowe to:

Czytaj teksty

Czytanie tekstów niewątpliwie należy do najlepszych metod nauki słówek.

Teksty najlepiej wybrać zgodnie z własnym poziomem nauki, żeby nie były ani za łatwe, ani za trudne. W czasie czytania można podkreślać nieznane słówka i odgadywać znaczenie z kontekstu lub sprawdzić je w słowniku. Więcej o nauce czytania w języku fińskim znajdziesz w rozdziale Jak ćwiczyć czytanie po fińsku?

Oglądaj telewizję

Poza czytaniem, warto oglądać filmy lub programy fińskie z opcją włączenia fińskich napisów. Jeśli pojawi się jakieś ciekawe słowo, można je zanotować lub szybko sprawdzić w słowniku. Można oglądać kanały telewizji online (Areena Yle, MTV, Ruutu) albo filmy na Youtube.

Otaczaj się fińskim

Przydatne przy nauce słówek jest przestawienie swojego otoczenia na fiński. Mogą to być zainstalowane programy na komputerze po fińsku np. przeglądarka internetowa, Facebook. Albo powieszenie kalendarza fińskiego zamiast polskiego na ścianie.

Powtarzaj słówka

Na koniec jeszcze warto dodać, że należy powtarzać słówko w odstępach czasowych, aby je utrwalić. Każde słówko jest inne. Czasem wystarczy zerknąć na słowo jeden raz, aby je zapamiętać, a czasami jeden wyraz nawet po setnej powtórce będzie ciągle ulatywał z pamięci. Dlatego należy być wytrwałym, testować różne metody nauki i cieszyć się z każdego nowo zapamiętanego słówka!

Uważasz, że mój artykuł był wartościowy? Jeśli tak, może spodobają Ci się również moje ebooki do nauki języka fińskiego
Gramatyka języka fińskiego z ćwiczeniami. Część 1 + 2 + 3
Zestaw do nauki języka fińskiego 10 w 1
Fiński w pytaniach i odpowiedziach
Język fiński. Słowotwórstwo. Teoria i ćwiczenia
Memo-Monika-Kociuba-thumb

Suomika

Języki obce od zawsze były moją pasją. Przyjemność sprawiała mi ich nauka, ale również nauczanie innych. Dlatego od 10 lat organizuję kursy językowe (fińskiego, niemieckiego, angielskiego oraz polskiego dla obcokrajowców), prowadzę lekcje indywidualne przez Skype, projektuję strony internetowe i inne materiały dydaktyczne, w tym e-learning.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.