„Te olette tehneet” / „Te olette tehnyt”

Która forma jest poprawna: „Te olette tehneet” czy „Te olette tehnyt”?

Obydwie! Natomiast, używamy je w innym kontekście.

„Te olette tehneet” oznacza ’wy zrobiliście/państwo zrobili’. Jest to forma czasu przeszłego perfekti i odnosi się do grupy osób. Zarówno czasownik pomocniczy ‘olla’(>olette), jak i imiesłów (>tehneet) są w liczbie mnogiej.

„Te olette tehnyt” oznacza ’pani zrobiła/pan zrobił’. Jest to forma grzecznościowa czasu przeszłego perfekti i odnosi się do jednej osoby. Czasownik pomocniczy ‘olla’(>olette) jest w liczbie mnogiej, ale imiesłów (>tehnyt) jest w liczbie pojedynczej.

 

Źródło:

Kielitohtori.fi > Käytetäänkö teitittelymuotona „Te olette tehnyt” vai „Te olette tehneet”?

Kielikello.fi > Oletteko kuullut – teitittelystä?

 

Zobacz też: Czas przeszły perfekti

Uważasz, że mój artykuł był wartościowy? Jeśli tak, może spodobają Ci się również moje ebooki oraz kursy online do nauki języka fińskiego
Gramatyka-okładka
Wymiana spółgłoskowa w języku finskim-okładka
Suomika

Suomika

Języki obce od zawsze były moją pasją. Przyjemność sprawiała mi ich nauka, ale również nauczanie innych. Dlatego od kilku lat organizuję kursy językowe, prowadzę lekcje indywidualne, projektuję strony internetowe i inne materiały dydaktyczne.

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

 1. Avatar krzychu pisze:

  Czy w Finlandii używa się form grzecznościowych „Pan”, „Pani”, „Państwo” tak często, jak u nas, czy raczej ludzie mówią sobie per „ty”? W nas, Polakach, używanie tych form jest tak zakorzenione, że pewnie gdybym był teraz w Finlandii, z przyzwyczajenia używałbym tej formy grzecznościowej. Trudno byłoby mi wyobrazić sobie, żeby np. wejść do sklepu czy księgarni, czy gdziekolwiek indziej i mówić na „ty” 😛

  • Suomika Suomika pisze:

   W Finlandii bardzo rzadko używa się formy grzecznościowej. Będzie ona czasami użyta w sytuacji bardzo oficjalnej lub z nieznajomą starszą osobą.
   Ale w sklepie z reguły jesteśmy na ‚ty’. Uczniowie do dyrektora zwracają się po imieniu, nawet jeśli on jest już w starszym wieku.
   Zgadam się, ciężko jest Polakom mówić do każdego na „ty”. Ale jest to obok języka coś, czego warto się nauczyć 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.