Jak kupiłam dom na wsi w Finlandii?

Jednym z głównych powodów przeprowadzki do Finlandii była chęć zaznania ciszy i spokoju oraz kontaktu z przyrodą. Szybko więc pojawiła się u nas myśl kupna własnego domku gdzieś w lesie.

Jeszcze przed przeprowadzką do Finlandii długo szukaliśmy takiego domku w Polsce. Szukaliśmy czegoś w środku lasu, z dala od hałasu drogi i w dużej odległości od sąsiadów. Pewnie gdyby udało nam się kupić jakiś domek w Polsce, raczej nie myślelibyśmy o przeprowadzce na północ Europy.

W Finlandii nie chcieliśmy popełniać tego błędu co w Polsce i spędzać wielu miesięcy na poszukiwania.

Czy Polak może kupić dom w Finlandii?

Oczywiście na start zadaliśmy sobie pytanie, czy w ogóle mamy prawo kupić ziemię i dom w Finlandii. Po sprawdzeniu informacji, wyszło, że tak! Pozwolenie na zakup nieruchomości może być jedynie wymagane, gdy kupujący jest spoza UE.

Las wokół naszego domku w Finlandii

Okolica zimą

Gdzie szukać domów lub działki do kupienia? I jakie są ceny?

Szukaliśmy ofert ze sprzedażą domków na portalach z nieruchomościami etuovi.com i asunnot.oikotie.fi, na serwisie ogłoszeniowym tori.fi oraz na serwisie z aukcjami nieruchomości huutokaupat.com. Śledziłam też grupy na Facebooku z ofertami domków i działek na sprzedaż, np. Mökkien osto/myynti/vuokraus+mökkitontit.

Aby sprawnie przeglądać oferty, warto zapoznać się z terminologią związaną z nieruchomościami i budownictwem:
Suomi-englanti kiinteistösanasto (słowniczek fińsko-angielski w formacie PDF ze słownictwem związanym nieruchomościami)
Suomi-englanti rakennusalan perussanasto (słowniczek fińsko-angielski w formacie PDF z podstawowym słownictwem związanym budownictwem)
TEPA-termipankki (słownik online ze słownictwem specjalistycznym)

Ceny różnią się bardzo w zależności od standardu, wielkości działki i domu oraz lokalizacji (co zresztą nie dziwi). Można, przykładowo, znaleźć mały drewniany domek bez wody i prądu w lesie za 20 tysięcy euro. A za willę z własną linią brzegową nad jeziorem czasem trzeba zapłacić kilkaset tysięcy euro. Im dalej na północ i wschód oraz dalej od miast, tym tańsze domy.

Przeglądając ogłoszenia warto uwzględniać różne kryteria wyszukiwania. Przykładowo, szukając domu letniskowego, nie należy się ograniczać tylko do domków w kategorii „Loma-asunnot” (domy letniskowe), ale też warto przeglądać domy ze statusem domu mieszkalnego. Często bowiem w kategorii „Asunnot” (mieszkania) zdarzają się dobre oferty siedlisk z możliwością mieszkania przez cały rok. Można też przemyśleć kupno samej działki bez domu (kategoria „Tontit”). Czasem te działki w ramach różnych kampanii sprzedawane są bardzo tanio. Przykładowo, w gminie Loppi można kupić działkę pod budowę domu za 1000 euro, a w okolicach miasta Forssa nawet tylko za 100 euro! Te akcje prowadzone przez słabiej zaludnione gminy, aby pozyskać mieszkańców jako płatników podatków.

Przez kilka tygodni intensywnie przeszukiwaliśmy ogłoszenia i co jakiś czas podjeżdżaliśmy pod ciekawsze nieruchomości. Czasem umawialiśmy się na obejrzenie domu z pośrednikiem (większość domów sprzedawana jest przez agencję nieruchomości). Stwierdziliśmy, że szybko trzeba na coś się zdecydować, nawet jak coś nie jest idealne. W końcu lato się zbliżało, a domki rozchodziły się jak świeże bułeczki w czasie rozpoczętej pandemii koronawirusa. Finowie, żyjąc w świadomości braku możliwości wyjazdu wakacyjnego za granicę, kupowali domki letniskowe chętniej niż w poprzednich latach.

Mieliśmy parę kandydatów. Zdecydowaliśmy się kupić dom całoroczny na wsi w całkiem dobrej cenie. Dom spełniał podstawowe wymagania: otoczony lasem, bez sąsiadów w zasięgu wzroku. Na działce też znajdował się staw i drugi budynek (stara sauna z pomieszczeniem gospodarczym).

Główny budynek

Budynek gospodarczy ze starą sauną

Jakie formalności trzeba spełnić przy kupnie domu?

Od decyzji o kupnie do sfinalizowania transakcji była jeszcze daleka droga. Mieliśmy pełno pytań co do domu, a agencja nieruchomości niewiele wiedziała i czekała na wiadomości od właściciela, który też udzielał niepełnych odpowiedzi. Tutaj dostępna jest (również po angielsku) lista kontrolna dla osób kupujących nieruchomości w Finlandii.

Gdy właściciel przyjął naszą ofertę, musieliśmy czekać jeszcze parę tygodni na przygotowanie umowy końcowej. Przy podpisaniu umowy, oprócz nas, sprzedającego i agenta nieruchomości, obecny był odpowiednio upoważniony świadek, tzw. „kaupanvahvistaja”. Treść umowy kupna domu przeczytana była fragmentami na głos przez agenta nieruchomości. Okazaliśmy nasze polskie dowody i … karty KELA do potwierdzenia naszych fińskich numerów socjalnych. Potem na miejscu w biurze dokonaliśmy przelewu bankowego online. I po wszystkim. No może nie po wszystkim – jeszcze trochę innych obowiązków nas czekało, ale mogły one poczekać.

W ciągu sześciu miesięcy od kupna domu należało opłacić podatek od kupna nieruchomości wynoszący 4% ceny kupna domu. Podatek ten może wynieść 2% w przypadku mieszkania w bloku (a nie domu), lub można z niego zostać zupełnie zwolnionym, jeśli jest to pierwsza nieruchomość kupiona w celach mieszkalnych (liczą też się nieruchomości kupione za granicą). Po opłaceniu podatku od kupna nieruchomości, można wpisać dom do ewidencji Maanmittauslaitos. Tu czeka dodatkowa opłata 170 euro.

Później raz w roku do opłacenia jest podatek od nieruchomości. Kwota zależy od wielkości domu i jego przeznaczenia (dom mieszkalny czy letniskowy).

Jak to jest mieć własny domek w lesie?

Tu nie będę się rozpisywać, za to wklejam poniżej zdjęcia domku i okolicy 😊

Bezpośrednie wejście z lasu na podwórko.

Własny staw.

Latem można relaksować się na hamaku z widokiem na staw.

Zimą można kąpać się w przeręblu …

… albo uczyć się jeździć na łyżwach.

Mamy też miejsce na ognisko

… i miejsca do relaksu.

Spacerując wokół domu można dostrzec dużo piękna, jak te krople na liściu,

… korę brzozy,

… wygrzewające się muchomory na słońcu,

… oraz inne dziwne zjawiska.

No i można nie tylko wzrok nakarmić.

Garściami można zbierać dzikie maliny,

… jagody,

… borówkę brusznicę,

… i oczywiście grzyby.

Można też się trochę oddalić od domu (50 m) i skorzystać z tras na narty biegowe.

Można przejść się koło działki sąsiadującej z nami i zastanawiać się, czyje to ślady na śniegu lub kiedy obudzą się pszczoły w pasiece.

Albo przespacerować się przez wieś do lokalnego sklepu.

Albo wybrać się rowerem nad jezioro z publiczną plażą.

Uważasz, że mój artykuł był wartościowy? Jeśli tak, może spodobają Ci się również moje ebooki do nauki języka fińskiego
Kuusi palaa
Język fiński. Słowotwórstwo. Teoria i ćwiczenia
Gramatyka języka fińskiego z ćwiczeniami. Część 2
Język fiński. Fiszki ilustrowane

Suomika

Języki obce od zawsze były moją pasją. Przyjemność sprawiała mi ich nauka, ale również nauczanie innych. Dlatego od 10 lat organizuję kursy językowe (fińskiego, niemieckiego, angielskiego oraz polskiego dla obcokrajowców), prowadzę lekcje indywidualne przez Skype, projektuję strony internetowe i inne materiały dydaktyczne, w tym e-learning.

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Robert pisze:

    Witam

    Swietne zdjecia omakotitalo .Potwierdzam ze kupno dzialki czy tez n innej ieruchomosci w Finlandii nie jest przedsiewzieciem bardzo skomplikowanym.,, Wystarczy ” miec odpowiedznia sume pieniedzy lub zdobyc kredyt na zakup nieruchomosci w Finlandii bardzo nisko oprocentowany.Oosbiscie z zona probowalismy kupic cos w poblizu Helsinek czy Espoo ale ceny tam sa zaporowe. Za 250 000 eur wlasciwie nie ma co wybierac.Ale prowincja jest jak najbardziej dostepna. Wiem na podstawie informacji z roznych stron internetowych ze domy drewniane z dzialkami mozna znalezc na odleglej prowincj w Finlandii juz za 20 000 euro.
    Jak ktos lubi wode w zasiegu wzroku i nie boi sie zimy to zachecam do przenosin do Finalndii.

  2. Dom pisze:

    Witam chce z rodziną kupić dom na północy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.