Odmiana wyrazu przez przypadki

Odmiana wyrazu przez przypadki

  • W języku fińskim, podobnie jak w polskim, wyrazy odmieniane są przez przypadki. Deklinacji podlegają rzeczowniki, przymiotniki i imiesłowy, liczebniki oraz zaimki.
  • Przy odmianie przez przypadki dodajemy konkretną końcówkę do wyrazu. (Tutaj znajdziesz listę końcówek). Na przykład przypadek inessiivi tworzony jest przez dodanie końcówki -ssa lub -ssä.

Np. omena (jabłko) ” omenassa (w jabłku)

  • Przed dodaniem końcówki często należy ustalić rdzeń wyrazu i wymienić spółgłoski tam, gdzie to konieczne. Na przykład w wyrazach zakończonych na -e wymienimy krótką spółgłoskę ‘t’ znajdującą się w ostatniej sylabie na długą ‘tt’. osoite (adres) ” osoitteessa (w adresie)
przypadki_odmiana
  • Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać przed dodaniem końcówki przypadku, jest dokonanie dodatkowych zmian w rdzeniu wyrazu. Rdzeń wyrazu jest to baza wyrazowa, do której doczepiamy końcówki przypadków. Na przykład w wyrazach zakończonych na krótkie -e, w rdzeniu wydłuży się ta samogłoska. kirje (list) ” kirjeessä (w liście)
  • Przy tworzeniu rdzenia wyrazu należy też wziąć pod uwagę, jaka jest liczba. W zależności czy wyraz jest w liczbie pojedynczej czy mnogiej, należy dokonać zmian w wyrazie poprzez dodanie końcówki -t w mianowniku lub samogłoski ‘i’ wewnątrz wyrazu w pozostałych przypadkach. kirje (list) ” kirjeet (listy – mianownik w liczbie mnogiej) kirje (list) ” kirjeissä (w listach – przypadek inessiivi w liczbie mnogiej)
  • Podsumowując, przy odmianie wyrazu przez przypadki należy stosować następujące kroki:

KROK 1: Ustal przypadek i liczbę wyrazu

KROK 2: Dokonaj wymiany spółgłosek k, p lub t

KROK 3: Dokonaj zmian w końcówce rdzenia

KROK 4: Dodaj końcówkę przypadku

Przykładowo chcesz wyraz ‘taide’ (sztuka, np. malarstwo) odmienić w odpowiedniej formie, aby utworzyć wyraz oznaczający ‘w sztuce’. Najpierw ustalasz przypadek i liczbę. Jest to liczba pojedyncza. Użyjemy przypadku inessiivi, który jest stosowany do określenia miejsca. Kolejnym krokiem jest wymiana spółgłosek znajdujących się w ostatniej sylabie. Wymienimy ‘d’ na ‘t’. Następną czynnością jest utworzenie rdzenia wyrazu. Jako że wyraz kończy się na krótkie -e, wydłużymy tę samogłoskę. Ostatnią czynnością będzie doczepienie końcówki przypadku. W skrócie:

Krok 1: taide (inessiivi, liczba pojedyncza) Krok 2: t ” d: taide ” taite Krok 3: e ” ee: taitee- Krok 4: taitee- + -ssa ” taiteessa (w sztuce)

UWAGA! Czasami można jeszcze rozszerzyć kroki i dołączyć końcówkę dzierżawczą lub partykułę.

Uważasz, że mój artykuł był wartościowy? Jeśli tak, może spodobają Ci się również moje ebooki do nauki języka fińskiego
Gramatyka języka fińskiego z ćwiczeniami. Część 1 + 2 + 3
Zestaw do nauki języka fińskiego 10 w 1
Fiński w pytaniach i odpowiedziach
Gramatyka języka fińskiego z ćwiczeniami. Część 1
Memo-Monika-Kociuba-thumb

Suomika

Języki obce od zawsze były moją pasją. Przyjemność sprawiała mi ich nauka, ale również nauczanie innych. Dlatego od 10 lat organizuję kursy językowe (fińskiego, niemieckiego, angielskiego oraz polskiego dla obcokrajowców), prowadzę lekcje indywidualne przez Skype, projektuję strony internetowe i inne materiały dydaktyczne, w tym e-learning.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.