Wymiana spółgłosek k, p, t rzeczownika i przymiotnika (odmiana A)

  • Przy odmianie rzeczownika i przymiotnika przez przypadki może dojść do transformacji wewnątrz wyrazu. Wtedy półgłoski k, p, t przekształcają się na inne spółgłoski lub znikają.
  • Jeśli wyraz kończy się na samogłoskę -a, -ä, -i, -o, -ö, -u lub -y i w ostatniej sylabie pojawi się k, p lub t, stosujemy odmianę A i zamieniamy spółgłoski z mocnych na słabe.
  • Rzeczowniki i przymiotniki z tej grupy mają spółgłoski zamienione na słabe w większości przypadków, z wyjątkiem nominatiivi, partitiivi, essiivi i illatiivi w liczbie pojedynczej oraz partitiivi, genetiivi, essiivi, illatiivi i komitatiivi w liczbie mnogiej, które pozostają mocne.
  • Oto lista spółgłosek z przykładami rzeczowników w przypadku nominatiivi (nieodmieniona forma) oraz genetiivi (odmieniona forma):
Odmiana A
Wymiana spółgłosek
z mocnej na słabą
Przykład
NominatiiviGenetiivi
kk      >      ksukkaskarpeta>sukan
pp     >      pkaappiszafka>kaapin
tt       >      thattukapelusz>hatun
k        >      –taukoprzerwa>tauon
p       >      vlupapozwolenie>luvan
t        >      dtaitoumiejętność>taidon
nk      >      ngkaupunkimiasto>kaupungin
mp    >      mmkampagrzebień>kamman
lt       >      llsiltamost>sillan
nt      >      nnrantabrzeg>rannan
rt      >      rrkertaraz>kerran
uku    >      uvupukustrój>puvun
yky    >      yvykykyzdolność>kyvyn
lki      >      ljelkiślad>ljen
rki     >      rjerkisens>rjen

 

  • Uwaga! Bez zmian pozostają wyrazy:
    • zawierające pary spółgłosek: ks, sk, ps, sp, ts, st, tk, np. matka (podróż) > matkan
    • zawierające parę spółgłosek: hk, np. ruuhka (korek) > ruuhkan; nieliczne wyrazy mają dwie formy dozwolone: vihko (zeszyt) > vihon/vihkon, nahka (skóra) > nahan/nahkan
    • zakończone na dwie samogłoski, np. lattia (podłoga) > lattian
    • zawierające spółgłoski k, p lub t w innej niż ostatniej sylabie, np. ikkuna (okno) > ikkunan
    • będące imionami fińskimi (poza zawierającymi), np. Jouko > Joukon; natomiast wymienimy spółgłoski długie kk, tt lub pp w imionach, np. Pekka > Pekan
    • niektóre wyjątki (wyrazy obce), np. auto (samochód) > auton, muki (kubek) > mukin
Uważasz, że mój artykuł był wartościowy? Jeśli tak, może spodobają Ci się również moje ebooki oraz kursy online do nauki języka fińskiego
Gramatyka-okładka
Wymiana spółgłoskowa w języku finskim-okładka
Suomika

Suomika

Języki obce od zawsze były moją pasją. Przyjemność sprawiała mi ich nauka, ale również nauczanie innych. Dlatego od kilku lat organizuję kursy językowe, prowadzę lekcje indywidualne, projektuję strony internetowe i inne materiały dydaktyczne.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.