Wady i zalety nauki języka indywidualnie z nauczycielem
Tydzień temu pisałam o korzyściach i wadach nauki języka obcego w grupie. Dziś opiszę o plusach i minusach nauki języka w czasie lekcji indywidualnych z nauczycielem.
PLUSY NAUKI INDYWIDUALNEJ Z NAUCZYCIELEM:
Skupienie na jednym uczniu, więcej możliwości mówienia
Mając indywidualne lekcje z nauczycielem siłą rzeczy będziemy w centrum uwagi. To my będziemy odpowiadać na wszystkie pytania. To my będziemy czytać na głos. To tylko z nami nauczyciel będzie prowadził konwersacje i nie tracimy czasu na bierne przysłuchiwanie się wypowiedziom innych (w grupie czasem trzeba zadać to samo lub podobne pytanie kilku osobom, żeby wszyscy mieli okazje przećwiczyć odpowiedź). Dzięki temu, że zabieramy ciągle głos, efekty też będą szybsze.
Dostosowane metody
Każdy jest inny i ma inny cel nauki. W grupie ciężko się dopasować do każdego i stosuje się wtedy różnorodne metody, a omawia temat w sposób uniwersalny. Jeśli natomiast mamy lekcje indywidualne, to nauczyciel może sobie pozwolić na skrojenie metod i materiałów na miarę ucznia. Wybierane są materiały, które ucznia szczególnie interesują. Przykładowo, jeśli ktoś interesuje się przyrodą, można na zajęciach wykorzystać teksty związane z naturą niż czytać teksty zupełnie niezwiązane z zainteresowaniami.
Nauczycielowi na lekcji indywidualnej łatwiej stwierdzić, co kogoś „kręci” i jakie metody uczeń preferuje. Niektórzy uczniowie przykładowo nie lubią gramatyki, więc można do minimum ograniczyć przedstawianie regułek, a raczej skupić się na przykład na czytaniu tekstów i czekaniu, aż uczeń zada pytanie: „A dlaczego tu jest taka końcówka?”, żeby wtedy bezboleśnie opowiedzieć o jakieś zasadzie gramatycznej.
Szybsze tempo
W czasie lekcji indywidualnej szybciej można zrealizować materiał w porównaniu z zajęciami w grupie. Wynika to z wcześniej wymienionych powodów oraz:
– Ćwiczenia są często wykonywane od razu bez czekania najpierw na napisanie odpowiedzi przez innych. W grupie zwykle najpierw daje się czas na napisanie własnych odpowiedzi do ćwiczeń.
– Z moich obserwacji wynika, że na lekcjach indywidualnych osoby są chętniejsze do wykonania większej ilości pracy samodzielnej. W grupie częściej zdarzają się osoby, które nie chcą za dużo zadań domowych lub wręcz nie wykonują pracy domowej.
– Nie ma tak długich przerw w nauce, jak w czasie wakacji letni, które w czasie zajęć grupowych trwają nawet 4 miesiące (czerwiec-wrzesień). Chociaż z drugiej strony są osoby, które bardzo często odwołują zajęcia, co niekoniecznie przyspiesza tempo nauki.
Nie traci się zajęć
W razie nieobecności lekcja indywidualna jest odwoływana, a materiał zostanie omówiony na następnych zajęciach, więc potencjalnie nic nie tracimy. A w razie dłużej przerwy możemy poprosić o powtórkę z wcześniejszego materiału.
Bliższa relacja z nauczycielem
Na lekcjach indywidualnych zwykle pojawia się bliższa relacja z nauczycielem niż ma to miejsce na zajęciach grupowych. Konwersacje dzięki temu są bardziej naturalne (rozmawiamy też o życiu prywatnym), a mniej sterowane. Atmosfera jest też luźniejsza na zajęciach i łatwiej nam coś bezpośrednio zasugerować nauczycielowi, np. że coś chcemy zmienić na lekcjach.
MINUSY NAUKI INDYWIDUALNEJ Z NAUCZYCIELEM:
Cena
Nie da się ukryć, że cena za zajęcia indywidualne może skutecznie odstraszyć od takiej formy nauki. Jednak warto spojrzeć na to z trochę z innej perspektywy. Jeśli w krótszym czasie nauczymy się więcej, lekcje indywidualne mogą się okazać nawet bardziej opłacalne.
Ciężko znaleźć nauczyciela
Nie zawsze jest łatwo znaleźć dobrego nauczyciela do zajęć indywidualnych w pasujących nam godzinach. Wielu doświadczonych nauczycieli często prowadzi wtedy zajęcia grupowe. Albo znajdujemy wiele ogłoszeń osób chętnych nas uczyć, ale bez dużego doświadczenia w nauczaniu.
Co więcej przy wyborze nauczyciela do zajęć indywidualnych zwykle się jest bardziej wymagającym. Gdy nie „zaiskrzy” między nauczycielem, a uczniem, nauka może iść dość opornie.
Ograniczenia w wykonywaniu pewnych ćwiczeń
W czasie zajęć indywidualnych ciężko przeprowadzić niektóre zadania, np. gry zespołowe, dialogi w parach.
To tyle w skrócie, jeśli chodzi o naukę indywidualną z nauczycielem. Oczywiście, też są różnice w zajęciach indywidualnych na żywo i przez Skype. I właśnie o wadach i zaletach lekcji prowadzonych online, np. przez Skype napiszę następnym razem.
Bardzo dziękuję dzięki temu nauczylam sie komunikować i osiągnelam poziom A2+ 😊😊😊
Cześć, bardzo fajny opis :) Takie historie są motywujące, tak się zastanawiam jak to jest z integracją u starszych dzieci,…
Minęły trzy lata od kupna domu, a rok od przeprowadzki na stałe. Na początku miejsce służyło nam za domek wypoczynkowy…