Jaki wybrać podręcznik do nauki fińskiego dla początkujących?

Wybór materiałów jest kluczowy w nauce języka obcego. Można się uczyć za pomocą podręcznika, programów multimedialnych lub materiałów dostępnych online. Najlepiej oczywiście uczyć się za pomocą różnych metod. Tradycyjny podręcznik jest przydatny głównie po to, aby mieć jakieś wytyczne, których mamy się trzymać. Większość książek ma to do siebie, że tematy ma uporządkowane według stopnia trudności. Dzięki temu progres jest stopniowy i ucząc się małymi krokami motywujemy się do dalszej nauki. Trzeba wybrać taki podręcznik, który będzie nam odpowiadał wizualnie jak i tematycznie. Mogę polecić kilka książek do wyboru jako podręcznik bazowy dla początkujących, z których sama korzystałam:

 • Kieli käyttöön 1” (lub nowszy odpowiednik „Suomi sujuvaksi”) – dostępny w fińskich księgarniach i bibliotekach.
  Jest to książka z nagraniami audio, które jednocześnie zawierają odpowiedzi do ćwiczeń. W podręczniku są dialogi, teksty, ilustracje ze słówkami, ale przede wszystkim bardzo dużo ćwiczeń gramatycznych.

Podoba mi się w tej książce to, że progres jest dość powolny. W każdym tekście za każdym razem może jest tylko kilka-kilkanaście nowych słówek (poza listami słówek pod obrazkami). Nie ma nic bardziej demotywującego jak dziesiątki nowych słówek w tekście, które musimy sprawdzić. Dodatkowo na końcu podręcznika są listy słówek z każdego rozdziału.

Uwaga! Książka jest tylko w języku fińskim. Trzeba mieć dodatkowo słownik, aby sprawdzać nieznane słówka. A przykłady gramatyczne są tak prosto przedstawione, że możemy z łatwością wydedukować, co autorka miała na myśli.
Minusem tej książki dla niektórych może być przytłaczająca ilość gramatyki – dla mnie było akurat. Brakuje także w podręczniku ćwiczeń do nauki słuchania, pisania i mówienia.

 

 • Suomen Mestari 1” – dostępna w fińskich księgarniach. Napisana tylko po fińsku.
  Ta książka również zawiera nagrania audio. Jest to podręcznik nowocześniejszy w porównaniu z „Kieli käyttöön” pod tym względem, że możemy ćwiczyć wszystkie sprawności, w tym słuchanie, pisanie i mówienie. Progres stopnia trudności jest stopniowy i materiał jest jasno przedstawiony. Dostępny jest dodatkowo słowniczek fińsko-angielski.

Dużym plusem jest klucz odpowiedzi na końcu książki.
Osobiście sama nie korzystałam z tej książki na początku mojej przygody z fińskim, dopiero później, ponieważ dopiero później została ona wydana. Myślę, że to jedna z lepszych pozycji do nauki fińskiego.

 

 • Hyvin menee 1! ” – dostępna w fińskich księgarniach. Napisana tylko po fińsku.
  Ta książka również zawiera nagrania audio. Z podręcznikiem możemy ćwiczyć wszystkie sprawności, w tym słuchanie, pisanie i mówienie.

Dla mnie minusem było to, że było mało ćwiczeń ogólnie i progres następował za szybko. Brakuje w niej klucza odpowiedzi.

Dodatkowo korzystałam i mogę zaproponować jako podręczniki uzupełniające:

 • Suomea Suomeksi 1” – dostępna w fińskich księgarniach. Napisana tylko po fińsku. Nie miałam nagrań audio do tego podręcznika (nie wiem czy są dostępne). Gramatyka nie zawsze była klarownie wytłumaczona. Brakowało mi list/plansz ze słówkami. Ćwiczenia wydawały się jednostajne. Ale plusem jest duża liczba dialogów i innych tekstów.

 

 • „Teach yourself Finnish” – napisana w języku angielskim. Niezły podręcznik, ale raczej nie jako podręcznik bazowy, lecz uzupełniający. Podobały mi się dialogi i listy słówek z tłumaczeniem na angielskim. Brakowało mi ćwiczeń (co nie znaczy, że wcale ich nie było). Szybki progres był trochę zniechęcający.

 

 • „Suomen Kielen Tikapuut” – seria czterech książek napisanych po fińsku, ze słowniczkiem fińsko-angielskim. Całkiem przystępnie przedstawiona gramatyka z ćwiczeniami. Podręcznik zawiera też teksty do czytania.

 

 • „Fiński. Kurs podstawowy” wydawnictwa Edgard. Jedna z niewielu pozycji napisana po polsku. Jest to bardzo cieniutka książeczka z nagraniami audio. Jednak nie polecam jej jako jedyny podręcznik. Stanowi bardziej zeszyt z rozmówkami, niż samouczek. Plusem jest to, że znajdziemy w nim listy słówek i dialogi z tłumaczeniem na polski. Jest niewiele ćwiczeń oraz bardzo kompaktowo omówiona gramatyka (mało zrozumiała dla początkujących).

 

 • „Fiński w 1 miesiąc” wydawnictwa PONS. Kolejna pozycja dostępna na polskim rynku. Książeczka ma trochę ponad 200 stron i jest dostępna z nagraniami. Dopiero niedawno pojawiła się w mojej biblioteczce. Nie jest zła. Natomiast nie jest wystarczająca jako jedyny podręcznik do nauki fińskiego. Przydatne będą na pewno listy słówek z tłumaczeniami oraz zwięźle opisana gramatyka. Z kluczem odpowiedzi. Zawiera dużo materiału, ale moim zdaniem, nieproporcjonalnie mało ćwiczeń. Brakuje tekstów i dialogów. Natomiast zdecydowanie może służyć do powtórzenia lub odświeżenia wiadomości.

Inne podręczniki dla początkujących (ale z nich nie korzystałam):

 • „Tottakai!”
 • „Suomen kielen alkeisoppikirja”
 • „Eila ja Ossi”
 • KÄTS. Käytännön suomea” – dostępny do ściągnięcia bezpłatnie z Internetu
 • Kuulostaa hyvältä” – podręcznik do serii wideo pod tym samym tytułem
 • From Start to Finnish” – podręcznik po angielsku

 I na koniec dodam, że jedna książka to z reguły za mało. Trzeba rozszerzać wiedzę, zaglądając do kilku podręczników. W każdej książce są inne przykłady, teksty i ćwiczenia. Korzystając z kilku podręczników mamy prosty sposób na powtórkę i nie jest nudno! Ja osobiście korzystałam na początku jednocześnie z co najmniej pięciu podręczników do nauki fińskiego. W ramach powtórki ćwiczyłam z każdą kolejną książką. Uczyłam się na zasadzie „zakładki”. Na przykład docierając do rozdziału w „Kieli Käyttöön”, który miał zbyt wysoki poziom dla mnie, zaczynałam uczyć się z książki „Hyvin menee”. Z kolei, jeśli tam materiał zaczynał być zbyt trudny, albo kontynuowałam naukę z „Kieli Käyttöön” (zwykle rozdział, na którym stanęłam, już nie był taki trudny jak wcześniej) lub zaczynałam kolejną książkę np. „Teach yourself Finnish”. Co nie znaczy, że każdy ma tak samo postępować. Niektórym w zupełności może wystarczyć jeden podręcznik.

Uważasz, że mój artykuł był wartościowy? Jeśli tak, może spodobają Ci się również moje ebooki do nauki języka fińskiego
Fiński w pytaniach i odpowiedziach
Język fiński. Słowotwórstwo. Teoria i ćwiczenia
Język fiński. Fiszki ilustrowane
Zestaw do nauki języka fińskiego 10 w 1

Suomika

Języki obce od zawsze były moją pasją. Przyjemność sprawiała mi ich nauka, ale również nauczanie innych. Dlatego od 10 lat organizuję kursy językowe (fińskiego, niemieckiego, angielskiego oraz polskiego dla obcokrajowców), prowadzę lekcje indywidualne przez Skype, projektuję strony internetowe i inne materiały dydaktyczne, w tym e-learning.

Może Ci się również spodoba

10 komentarzy

 1. Magdalena Surowiec pisze:

  Mam Hyvin menee (obie części) i Teach yourself Finnish. Mam też podręcznik Hei Suomi, ale jeszcze z niego nie korzystałam.

  • Suomika pisze:

   Tak, „Hei Suomi” jest to książka dla początkujących w języku niemieckim. Inną serią podręczników dla niemieckojęzycznych uczniów będzie „Yksi, Kaksi, Kolme”

 2. Valhalla pisze:

  Witam 😀 jestem zainteresowana nauką fińskiego, ale w Polsce jest znikoma ilość książek. Co mogę zrobić w takim przypadku? Dodam jeszcze, że w pobliżu nie ma żadnych kursów językowych z zakresu fińskiego.

 3. Ania pisze:

  Witam!
  Zastanawiałam się nad podręcznikiem Oma Suomi 1. Czy ktoś z Was korzystał z tej książki i mógłby coś więcej na jej temat napisać?

 4. Marcin pisze:

  Witam!

  Pozwolę sobie trochę ożywić wątek 🙂 Czy miała Pani styczność z książką „Gramatyka języka fińskiego z praktycznymi przykładami” wydawnictwa Lingea? Jeśli tak, to czy warto brać ją pod uwagę rozpoczynając naukę?

 5. Szymon pisze:

  A co dalej? Co jeśli ktoś chce osiągnąć poziom b2? Czy jest to w ogóle możliwe samemu?

  • Suomika pisze:

   Tak, są podręczniki na wyższym poziomie. Kolejne części podręczników „Suomen Mestari” oraz „Kieli käyttöön” pozwalają osiągnąć poziom B2.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.