Jaki wybrać podręcznik do nauki fińskiego dla początkujących?

Wybór właściwych materiałów jest istotny w nauce języka obcego. Można się uczyć za pomocą podręcznika, programów multimedialnych lub materiałów dostępnych online.

Tradycyjny podręcznik jest przydatny głównie po to, aby mieć jakieś wytyczne, których mamy się trzymać. Większość książek ma to do siebie, że tematy ma uporządkowane według stopnia trudności. Dzięki temu progres jest stopniowy i ucząc się małymi krokami motywujemy się do dalszej nauki. Trzeba wybrać taki podręcznik, który będzie nam odpowiadał wizualnie, jak i tematycznie.

Poniżej przedstawiam przykładowe podręczniki ogólne jako baza nauki:

 • Seria „Suomen Mestari” wydawnictwa Finn Lectura – dostępna w fińskich księgarniach. Napisana tylko po fińsku. Seria składa się z czterech tomów podręcznika, z którym możemy ćwiczyć wszystkie sprawności, w tym czytanie, słuchanie, pisanie i mówienie, na poziomach A1-B2. Progres stopnia trudności jest stopniowy i materiał jest jasno przedstawiony. Dużym plusem jest klucz odpowiedzi na końcu książki. Dostępny jest oddzielnie słowniczek fińsko-angielski. Na stronie wydawnictwa po zarejestrowaniu konta dostępne są nagrania audio online, bezpłatnie. Jest to jedna z najlepszych i najpopularniejszych serii podręczników do nauki fińskiego.

 • Seria „Kieli käyttöön” (lub nowszy odpowiednik „Suomi sujuvaksi”) wydawnictwa Gaudeamus – dostępna w fińskich księgarniach. Seria składa się z dwóch tomów podręcznika z nagraniami audio. W podręczniku są dialogi, teksty, ilustracje ze słówkami, ale przede wszystkim bardzo dużo ćwiczeń gramatycznych. Poziom A1-B1. Książka jest tylko w języku fińskim. Ale przykłady gramatyczne są zwykle jasno przedstawione, że możemy z łatwością odgadnąć, co autorka miała na myśli. Minusem tej książki dla niektórych może być przytłaczająca ilość gramatyki i brak kolorowych ilustracji. Brakuje także w podręczniku klucza odpowiedzi oraz ćwiczeń do nauki słuchania i pisania.

 • Seria „Hyvin menee! ” wydawnictwa Otava – dostępna w fińskich księgarniach. Napisana tylko po fińsku. Ta książka również zawiera nagrania audio. Z podręcznikiem możemy ćwiczyć wszystkie sprawności, czyli czytanie, słuchanie, pisanie i mówienie. Dla mnie minusem było to, że było mało ćwiczeń ogólnie i progres następował za szybko. Brakuje w niej klucza odpowiedzi.

 • From Start to Finnish” wydawnictwa Finn Lectura – podręcznik po angielsku. Skupia się na nauce praktycznych zwrotów w życiu codziennym i kluczowej gramatyce. Krótkie rozdziały motywują do systematycznej pracy. Poziom A1-A2. Audio dostępne online bezpłatnie po rejestracji na stronie opiskelija.finnlectura.fi.

 • Inne podręczniki wydawnictwa Finn Lectura do nauki fińskiego to No niin”, „Oma suomi”, „Ahaa!”, „Sun Suomi”.

 • Hauska tavata” bezpłatny podręcznik dla początkujących bezpłatnie do pobrania, z nagraniami audio online.

 • KÄTS. Käytännön suomea” – podręcznik do pobrania bezpłatnie ze strony pod sekcją „Oppimateriaalit”. Nagrania audio pod sekcją „Kuuntelut”. Poziom A1-B1.1.

Dodatkowo mogę zaproponować dodatkowe podręczniki jako uzupełniające:

 • „Teach yourself Finnish” – napisana w języku angielskim. Przydatne dialogi i listy słówek z tłumaczeniem na angielskim. Mało ćwiczeń. Szybki progres może być trochę zniechęcający.

 • Seria „Suomea Suomeksi” wydawnictwa SKS dostępna w fińskich księgarniach. Napisana tylko po fińsku. Plusem jest duża liczba tekstów. Gramatyka nie zawsze była klarownie wytłumaczona. Brakuje list/plansz ze słówkami. Ćwiczenia wydają się jednostajne. Brak nagrań audio.

 • Suomen Kielen Tikapuut” – seria czterech książek napisanych po fińsku, ze słowniczkiem fińsko-angielskim. Polecam głównie do trenowania gramatyki.

 • Kuulostaa hyvältä – Sounds good” wydawnictwa SKS – podręcznik do serii wideo pod tym samym tytułem

 • Fiński. Kurs podstawowy” wydawnictwa Edgard. Jedna z niewielu pozycji napisana po polsku. Jest to cieniutka książeczka z nagraniami audio. Jednak nie polecam jej jako jedyny podręcznik. Stanowi bardziej zeszyt z rozmówkami, niż samouczek. Plusem jest to, że znajdziemy w nim listy słówek i dialogi z tłumaczeniem na polski.

 • Fiński w 1 miesiąc” wydawnictwa PONS. Kolejna pozycja dostępna na polskim rynku. Książeczka ma trochę ponad 200 stron i jest dostępna z nagraniami. Nie jest wystarczająca jako jedyny podręcznik do nauki fińskiego. Przydatne są listy słówek z tłumaczeniami oraz zwięźle opisana gramatyka. Zawiera dużo materiału, ale nieproporcjonalnie mało ćwiczeń. Brakuje tekstów i dialogów. Może służyć do powtórzenia lub odświeżenia wiadomości. Plusem jest klucz odpowiedzi.

 • Suomea Paremmin” wydawnictwa Finn Lectura – podręcznik dla średnio zaawansowanych

 • Kiitäjät kotopolulla” – bezpłatny podręcznik w formacie PDF dla osób uczących się fińskiego na poziomie A1.2–B1.2. Zawiera sporo ćwiczeń do czytania, słownictwa (również potocznego) oraz słuchania.

 • „Suomen kieli kuntoon, S2 harjoituskirja” – podręcznik dla zaawansowanych

I na koniec dodam, że jedna książka to z reguły za mało. Warto poszerzać wiedzę, korzystając z kilku podręczników. W każdej książce są inne przykłady, teksty i ćwiczenia. To jest prosty sposób na powtórkę i nie jest nudno!

Uważasz, że mój artykuł był wartościowy? Jeśli tak, może spodobają Ci się również moje ebooki do nauki języka fińskiego
Fiński w pytaniach i odpowiedziach
Język fiński. Słowotwórstwo. Teoria i ćwiczenia
Gramatyka języka fińskiego z ćwiczeniami. Część 1
Język fiński. Słownictwo z ćwiczeniami dla początkujących
Memo-Monika-Kociuba-thumb

Suomika

Języki obce od zawsze były moją pasją. Przyjemność sprawiała mi ich nauka, ale również nauczanie innych. Dlatego od 10 lat organizuję kursy językowe (fińskiego, niemieckiego, angielskiego oraz polskiego dla obcokrajowców), prowadzę lekcje indywidualne przez Skype, projektuję strony internetowe i inne materiały dydaktyczne, w tym e-learning.

Możesz również polubić…

10 komentarzy

 1. Magdalena Surowiec pisze:

  Mam Hyvin menee (obie części) i Teach yourself Finnish. Mam też podręcznik Hei Suomi, ale jeszcze z niego nie korzystałam.

  • Memo-Monika-Kociuba-thumb Suomika pisze:

   Tak, „Hei Suomi” jest to książka dla początkujących w języku niemieckim. Inną serią podręczników dla niemieckojęzycznych uczniów będzie „Yksi, Kaksi, Kolme”

 2. Valhalla pisze:

  Witam 😀 jestem zainteresowana nauką fińskiego, ale w Polsce jest znikoma ilość książek. Co mogę zrobić w takim przypadku? Dodam jeszcze, że w pobliżu nie ma żadnych kursów językowych z zakresu fińskiego.

 3. Ania pisze:

  Witam!
  Zastanawiałam się nad podręcznikiem Oma Suomi 1. Czy ktoś z Was korzystał z tej książki i mógłby coś więcej na jej temat napisać?

 4. Marcin pisze:

  Witam!

  Pozwolę sobie trochę ożywić wątek 🙂 Czy miała Pani styczność z książką „Gramatyka języka fińskiego z praktycznymi przykładami” wydawnictwa Lingea? Jeśli tak, to czy warto brać ją pod uwagę rozpoczynając naukę?

 5. Szymon pisze:

  A co dalej? Co jeśli ktoś chce osiągnąć poziom b2? Czy jest to w ogóle możliwe samemu?

  • Memo-Monika-Kociuba-thumb Suomika pisze:

   Tak, są podręczniki na wyższym poziomie. Kolejne części podręczników „Suomen Mestari” oraz „Kieli käyttöön” pozwalają osiągnąć poziom B2.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.