Odmiana wyrazów zakończonych na dwie samogłoski (‚työ’)

  • Wyrazy zakończone w formie podstawowej na dwie samogłoski możemy podzielić na:
    • wyrazy zakończone na dwie takie same samogłoski (czyli na długą samogłoskę),
    • wyrazy zakończone na dyftong (ai, ei, ui, oi, yi, äi, öi, au, eu, iu, ou, ey, iy, äy, öy, ie, uo, yö)
    • wyrazy zakończone na dwie różne samogłoski.
Wyrazy zakończone na:Dwie takie same samogłoskiDyftongDwie różne samogłoski
Przykłady:vapaa (wolny)

Lontoo (Londyn)

tee (herbata)

t (praca)

tiistai (wtorek)

tie (droga)

museo (muzeum)

keitt (kuchnia)

koe (egzamin)

Zmiany w rdzeniu:BrakBrakBrak, z wyjątkiem wyrazów zakończonych na -e, np.
museo > museot

ALE: koe > kokeet

Zmiany w spółgłoskach:BrakBrakBrak, z wyjątkiem niektórych wyrazów zakończonych na -e, np. keittiö > keittiössä

ALE: koe > kokeet

Zasady tworzenia partitiivi:Należy dodać końcówkę ‑ta/‑tä, np.

vapaa + ta > vapaata

tee + tä > tee

Należy dodać końcówkę ‑ta/‑tä, np.

työ + tä > työtä      

Należy dodać końcówkę ‑ta/‑tä, np. museo + ta > museota
Należy dodać końcówkę ‑tta/‑ttä do wyrazów zakończonych na -e, np. koe + tta > koetta
Zasady tworzenia illatiivi:Należy dodać końcówkę hVn* do wyrazów jednosylabowych**, np. kuu + hun > kuuhunNależy dodać końcówkę hVn* do wyrazów jednosylabowych, np.

työ + hön > työhön  

  

Należy dodać końcówkę –Vn*

keittiö + ön > keittiöön

Należy dodać końcówkę ‑seen do wyrazów wielosylabowych, np. Lontoo + seen > Lontooseen Należy dodać końcówkę ‑seen do wyrazów zakończonych na -e, np. koe > kokee- > kokeeseen

* V oznacza ostatnią samogłoskę wyrazu

** Również, jeżeli wyrazy jednosylabowe stanowią część wyrazów złożonych, np. elokuu (sierpień) > elokuuhun

 

  • Przykłady odmiany przez przypadki:
Nominatiivikuu (księżyc)vapaa (wolny)voi
(masło)
museo (muzeum)aie
(zamiar)
Partitiivi !kuutavapaatavoitamuseotaaietta
Rdzeń wyrazu:kuu-vapaa-voi-museo-aikee-
Genetiivikuunvapaanvoinmuseonaikeen
Inessiivikuussavapaassavoissamuseossaaikeessa
Elatiivikuustavapaastavoistamuseostaaikeesta
Illatiivi !kuuhunvapaaseenvoihinmuseoonaikeeseen
Adessiivikuullavapaallavoillamuseollaaikeella
Ablatiivikuultavapaaltavoiltamuseoltaaikeelta
Allatiivikuullevapaallevoillemuseolleaikeelle
Essiivikuunavapaanavoinamuseonaaikeena
Translatiivikuuksivapaaksivoiksimuseoksiaikeeksi
Nominatiivi l. mn.kuutvapaatvoitmuseotaikeet

 

Uważasz, że mój artykuł był wartościowy? Jeśli tak, może spodobają Ci się również moje ebooki oraz kursy online do nauki języka fińskiego
Gramatyka-okładka
Wymiana spółgłoskowa w języku finskim-okładka
Suomika

Suomika

Języki obce od zawsze były moją pasją. Przyjemność sprawiała mi ich nauka, ale również nauczanie innych. Dlatego od 10 lat organizuję kursy językowe (fińskiego, niemieckiego, angielskiego oraz polskiego dla obcokrajowców), prowadzę lekcje indywidualne przez Skype, projektuję strony internetowe i inne materiały dydaktyczne, w tym e-learning.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.