Dzielenie wyrazu na sylaby
Dzielenie wyrazu na sylaby
Sylaba to taka część wyrazu, w której znajduje się jedna krótka samogłoska, jedna długa samogłoska lub dyftong. Przy dzieleniu wyrazu na sylaby należy pamiętać o następujących zasadach:
- Jeżeli między samogłoskami znajduje się spółgłoska, wtedy zostaje ona przy kolejnej samogłosce.
Przykłady: ka-la, mi-nä, suo-ma-lai-nen - Jeżeli między samogłoskami znajdują się dwie spółgłoski (w tym spółgłoska długa), podział na sylaby jest między nimi.
Przykłady: kyl–lä, bus–si, suk–ka, met–sä, tal–vi, haus–ka, jal–ka - Jeżeli między samogłoskami znajdują się przynajmniej trzy spółgłoski, podział na sylaby jest przed ostatnią z nich. Natomiast jeżeli wśród tych spółgłosek znajdują się dwie identyczne litery (tj. spółgłoska długa), wtedy podział sylaby jest między nimi.
Przykłady: pank–ki, kort–ti, myrs–ky, at–tri-buut-ti - Jeżeli dwie samogłoski (z wyjątkiem dyftongu i długiej samogłoski) znajdują się w wyrazie obok siebie, podział na sylaby jest między nimi.
Przykłady: te–os, pi–an, ko–e - Dyftongi i samogłoski długie są niepodzielne przy tworzeniu sylab.
Przykłady: kau-as, keit-ti-ö, au-to, aa-mu, an-taa - Wyrazy jednosylabowe zawierają tylko jedną (krótką bądź długą) samogłoskę lub dyftong.
Przykłady: jo, maa, kuu, työ, tie
Umiejętność dzielenia słowa na sylaby jest przydatna przy niektórych zagadnieniach gramatycznych na przykład przy wymianie spółgłosek lub przy stopniowaniu przymiotnika, kiedy istotne jest określenie liczby sylab .
Literatura:
Suomen kielen tikapuut: Kielioppi- ja harjoituskirja alkeistaso 1, Heikki Kangasniemi, s. 67-68
Kieli käyttöön – suomen kielen alkeisoppikirja, Marjukka Kenttälä, s. 15
Bardzo dziękuję dzięki temu nauczylam sie komunikować i osiągnelam poziom A2+ 😊😊😊
Cześć, bardzo fajny opis :) Takie historie są motywujące, tak się zastanawiam jak to jest z integracją u starszych dzieci,…
Minęły trzy lata od kupna domu, a rok od przeprowadzki na stałe. Na początku miejsce służyło nam za domek wypoczynkowy…