Dlaczego warto się uczyć fińskiego?

M oże obiło Ci się o uszy, że fiński, obok polskiego, jest jednym z najtrudniejszych języków świata? Więc jaki wariat chciałby się go uczyć?!

Poniżej kilka powodów, dla których warto rozpocząć naukę fińskiego.

Ucz się fińskiego, żeby poznać kulturę fińską

Pasjonuje Cię Finlandia? Ucząc się fińskiego, dowiesz się wiele o tym kraju. Język jest elementem kultury, więc znając fiński odkryjesz też pewne elementy z życia w Finlandii. A kraj ten ma w sobie pewną magię i wiele sprzeczności.
Z jednej strony Finlandia jest wysokorozwinięta, jeśli chodzi o technologię i poziom życia. A z drugiej strony mieszkańcy Finlandii bardzo cenią kontakt z przyrodą i prostotę. Język fiński może nam też pomóc przełamać barierę w kontaktach międzyludzkich i ułatwić zawieranie znajomości z Finami.

Ucz się fińskiego, żeby znaleźć dobrą pracę

A może przekonają Cię korzyści praktyczne, żeby się uczyć fińskiego?
W obecnych czasach oczywistością jest znać język angielski. Żeby mieć lepsze możliwości zawodowe, warto postawić na mniej znany język. Coraz więcej firm fińskich otwiera swoje oddziały w Polsce i szuka pracowników ze znajomością fińskiego oferując bardzo konkurencyjne wynagrodzenie!

Znając fiński możesz również w Finlandii szukać pracy, ponieważ tam sam angielski może nie wystarczyć. Na tych stronach możesz przeglądać oferty pracy w Finlandii: te-palvelut.fi, duunitori.fi.

Ucz się fińskiego, żeby rozumieć teksty fińskich zespołów muzycznych

Spotkałam sporo osób, które rozpoczęły naukę fińskiego, aby rozumieć teksty piosenek swoich ulubionych wykonawców. Szczególnie fińskie zespoły metalowe są znane w Polsce. TUTAJ możecie sprawdzić przykładową playlistę z piosenkami fińskimi. Może akurat coś Ci się spodoba!

Ucz się fińskiego, żeby zrobić coś niezwykłego

Fińskiego uczą się nieliczni, więc poznając ten język możesz poczuć się jak ktoś zupełnie wyjątkowy 😉 Znajomość fińskiego jest na tyle nietypowa, że w pewien sposób wyróżni Cię z tłumu.

Myślę, że z nauką fińskiego to tak, jak ze zwiedzaniem egzotycznego kraju. To taka wiedza tajemna, którą poznają nieliczni i przez to jest niezmiernie fascynująca.

Ucz się fińskiego, żeby trenować umysł

Nauka fińskiego jest niewątpliwie niezłym wysiłkiem umysłowym, który poprawi Twoją pamięć i zdolności intelektualne. Nauka kolejnego języka to już będzie bułka z masłem! A jak już nauczysz się fińskiego, stwierdzisz, że nie ma rzeczy niemożliwych – otworzysz się na nowe wyzwania i chętnie podejmiesz się innych przedsięwzięć.

Uważasz, że mój artykuł był wartościowy? Jeśli tak, może spodobają Ci się również moje ebooki do nauki języka fińskiego
Gramatyka języka fińskiego z ćwiczeniami. Część 1 + 2 + 3
Jak skutecznie uczyć się fińskiego?
Gramatyka języka fińskiego z ćwiczeniami. Część 2
500 najbardziej przydatnych fińskich słówek
Memo-Monika-Kociuba-thumb

Suomika

Języki obce od zawsze były moją pasją. Przyjemność sprawiała mi ich nauka, ale również nauczanie innych. Dlatego od 10 lat organizuję kursy językowe (fińskiego, niemieckiego, angielskiego oraz polskiego dla obcokrajowców), prowadzę lekcje indywidualne przez Skype, projektuję strony internetowe i inne materiały dydaktyczne, w tym e-learning.

Możesz również polubić…

3 komentarze

 1. Anonim pisze:

  To jest jeden z najprostszych języków ;))

  • XYZ pisze:

   No nie do końca 🙂 jeżeli język tworzą wyrazy składające się z utworzone z 7 liter alfabetu tyle, że poukładane w różnej kolejności i ilości + jeszcze czasem podwojone aby utworzyć nowy wyraz to trzeba trochę pogłówkować, żeby wszystko zapamiętać 🙂 Co do argumentu o pracy zgodzę się, jedna firma zaproponowała mi pracę mimo że znam tylko język angielski w stopniu bardzo dobrym, a fińskiego zaczynam się uczyć a i tak uznali to za tak duży atut że zamierzają mnie przyjąć i dać mi szansę uczyć się fińskiego podczas czasu zatrudnienia 🙂

 2. Minä olen Michał pisze:

  En puhu suomea, mutta ymmärrän joitakin sanoja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.