Dlaczego warto się uczyć fińskiego?

Jeżeli się jeszcze zastanawiacie, czy warto nauczyć się jednego z najtrudniejszych języków na świecie, to może poniższe argumenty pomogą Wam podjąć decyzję.

Możecie znaleźć pracę z językiem fińskim

Jeśli będziecie znać fiński, na pewno wzmocni się Wasza pozycja na rynku pracy. Nie ma za dużo kandydatów na dane stanowisko znających ten język, więc jest mniejsza konkurencja. Możecie otrzymać ciekawe i dobrze płatne oferty pracy. I często sama znajomość fińskiego może wystarczyć, aby na przykład otrzymać ofertę w branży finansowej. Obecnie szczególnie poszukiwany jest księgowy z fińskim.

Znając fiński również w Finlandii możecie zacząć szukać pracy, ponieważ tam sam angielski może nie wystarczyć. Tutaj możecie przeglądać oferty: mol.fi

Zrozumiecie teksty piosenek

Spotkałam sporo osób, które rozpoczęły naukę fińskiego, aby rozumieć teksty piosenek swoich ulubionych wykonawców. Szczególnie zespoły metalowe są znane w Polsce. TUTAJ możecie sprawdzić przykładową playlistę z piosenkami fińskimi z napisami po fińsku i po angielsku. Może akurat Wam się spodoba!

Zrozumiecie kulturę fińską

Język jest elementem kultury, więc znając fiński odkryjecie też pewne elementy życia w Finlandii. Na przykład intonacja albo sposób używania stylu nieformalnego pozwolą Wam poznać fińskie zachowania i zwyczaje. I nie ma to jak zwiedzać dany kraj, jeśli potraficie przeczytać ze zrozumieniem tablice informacyjne!

Wzbudzicie szacunek wśród ludzi

Kiedy nauczycie się już trochę języka fińskiego, osoby z otoczenia zaczną się dziwić: „Wow! Znasz fiński?”. Będziecie wzbudzać zaskoczenie i podziw. Dzięki temu wzmocni się Wasze poczucie własnej wartości i poczujecie się wyjątkowo. Znajomość fińskiego jest na tyle nietypowa, że w pewien sposób wyróżni Was z tłumu.

Potrenujecie umysł

Nauka fińskiego jest niewątpliwie niezłym wysiłkiem umysłowym, który poprawi Waszą pamięć i zdolności intelektualne. Nauka kolejnego języka to już będzie bułka z masłem!

Wzmocnicie pewność siebie

A jak już nauczycie się fińskiego, stwierdzicie, że nie ma rzeczy niemożliwych. Staniecie się bardziej otwarci na wyzwania i chętni do podjęcia się innych nowych przedsięwzięć.

Uważasz, że mój artykuł był wartościowy? Jeśli tak, może spodobają Ci się również moje ebooki do nauki języka fińskiego
Gramatyka języka fińskiego z ćwiczeniami. Część 2
Fiński w pytaniach i odpowiedziach
Zestaw do nauki języka fińskiego 9 w 1
Język fiński. Fiszki ilustrowane

Suomika

Języki obce od zawsze były moją pasją. Przyjemność sprawiała mi ich nauka, ale również nauczanie innych. Dlatego od 10 lat organizuję kursy językowe (fińskiego, niemieckiego, angielskiego oraz polskiego dla obcokrajowców), prowadzę lekcje indywidualne przez Skype, projektuję strony internetowe i inne materiały dydaktyczne, w tym e-learning.

Może Ci się również spodoba

3 komentarze

 1. Anonim pisze:

  To jest jeden z najprostszych języków ;))

  • XYZ pisze:

   No nie do końca 🙂 jeżeli język tworzą wyrazy składające się z utworzone z 7 liter alfabetu tyle, że poukładane w różnej kolejności i ilości + jeszcze czasem podwojone aby utworzyć nowy wyraz to trzeba trochę pogłówkować, żeby wszystko zapamiętać 🙂 Co do argumentu o pracy zgodzę się, jedna firma zaproponowała mi pracę mimo że znam tylko język angielski w stopniu bardzo dobrym, a fińskiego zaczynam się uczyć a i tak uznali to za tak duży atut że zamierzają mnie przyjąć i dać mi szansę uczyć się fińskiego podczas czasu zatrudnienia 🙂

 2. Minä olen Michał pisze:

  En puhu suomea, mutta ymmärrän joitakin sanoja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.