Skąd się wzięła nazwa Suomi? A Finlandia?

Jak to się stało, że nazwa kraju Suomi brzmi zupełnie inaczej w innych językach: Finland (po angielsku lub szwedzku), Finnland (po niemiecku), Finlande (po francusku), Finlandia (po polsku, po hiszpańsku)?

Są różne teorie na temat tego, skąd pochodzi słowo „Suomi„. Niektórzy przykładowo twierdzą, że pochodzi ono od słów „suo” (bagno) + „maa” (kraj, ląd). W końcu na terenie Finlandii jest sporo terenów podmokłych!

Pochodzenie słowa „Finlandia” też ma różne teorie. Niektórzy mówią, że pochodzi wyrazu „Fenni„, który został użyty w starożytnym Rzymie do określenia ludów na północy Europy.
Co ciekawe we współczesnym języku angielskim występuje słowo „fen„, które oznacza pewien typ mokradeł.
Inną teorią opisującą pochodzenie słowa „Finlandia” jest kombinacja szwedzkich słów „fin” (wspaniały) + „land” (ląd, kraj). W taką teorię chyba warto wierzyć 🙂

Więcej teorii na temat pochodzenia słów „Suomi” oraz „Finlandia” znajdziecie tutaj:

Kielikello „Suomi, Ruotsi ja Venäjä – oma ja naapurin nimi”

Tiede.fi „Miksi Suomi on vierailla kielillä Finland?”

Uważasz, że mój artykuł był wartościowy? Jeśli tak, może spodobają Ci się również moje ebooki oraz kursy online do nauki języka fińskiego
Gramatyka-okładka
Kursy online-okładka
Suomika

Suomika

Języki obce od zawsze były moją pasją. Przyjemność sprawiała mi ich nauka, ale również nauczanie innych. Dlatego od kilku lat organizuję kursy językowe, prowadzę lekcje indywidualne, projektuję strony internetowe i inne materiały dydaktyczne.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.