„Ovi täytyy avata.” vs „Oven täytyy olla auki.”
Minun täytyy jo lähteä. – Muszę już wyjść.
Heidän täytyy ostaa sänky. – Oni muszą kupić łóżko.
Meidän täytyy ostaa maitoa. – Musimy kupić mleko.
Nie zawsze jednak tak jest. Istnieją bowiem zdania bezpodmiotowe i wtedy nie użyjemy genetiivi. Przykłady:Täytyy jo lähteä. – Trzeba już wyjść.
Täytyy ostaa sänky. – Trzeba kupić łóżko.
Täytyy ostaa maitoa. – Trzeba kupić mleko.
Często w takim zdaniu bez podmiotu wysuniemy dopełnienie na pierwszą pozycję:Sänky täytyy ostaa. – Łóżko trzeba kupić. (”Sänky” to dopełnienie, dlatego jest w przypadku nominatiivi, a nie genetiivi)
Maitoa täytyy ostaa. – Mleko trzeba kupić. (”Maitoa” to dopełnienie i na dodatek wyraz niepoliczalny, dlatego jest w przypadku partitiivi)
Specyficznym rodzajem zdań są zdania egzystencjalne, w których podmiot nie wystąpi w genetiivi, lecz nominatiivi lub partitiivi. Na pierwszej pozycji w zdaniu wysuniemy nazwę miejsca. Przykład:Makuuhuoneessa täytyy olla sänky. – W sypialni musi być łóżko.
Kaupassa täytyy olla maitoa. – W sklepie musi być mleko.
Jeśli nie pamiętasz, czym są zdania egzystencjalne, możesz sprawdzić mój wcześniejszy wpis:Zdanie egzystencjalne w liczbie pojedynczejNa koniec porównaj zdania:
Minä avaan oven. – Otwieram drzwi. („ovi” w tym zdaniu to dopełnienie)
Minun täytyy avata ovi. – Muszę otworzyć drzwi.
Ovi täytyy avata. – Drzwi trzeba otworzyć.
Ovi on auki. – Drzwi są otwarte. („ovi” w tym zdaniu to podmiot.)
Oven täytyy olla auki. – Drzwi muszą być otwarte.
Keittiössä on jääkaappi. – W kuchni jest (jakaś) lodówka. (jest to zdanie egzystencjalne)
Keittiössä täytyy olla jääkaappi. – W kuchni musi być lodówka.
Jääkaappi on keittiössä. – (Ta) lodówka jest w kuchni. (jest to zdanie zwykłe, a podmiot „jääkaappi” jest na pierwszym miejscu w zdaniu)
Jääkaapin täytyy olla keittiössä. – Lodówka musi być w kuchni.
Więcej informacji w artykule Kielikello 4/2012 „Pitääkö oven olla auki” oraz Kielitoimiston ohjepankki ”Genetiivi vai nominatiivi: tien vai tie pitäisi olla kunnossa?”
Hei, Jak nie podoba się Finlandia to zawsze można wyjechać. Tu po prostu trzeba się uczyć/ pracować. Leniwych obcokrajowców deportuje…
Jest dużo ludzi w dużych miastach, ale są i tereny gdzie mało jest ludzi, więcej na północy. Finlandia rozwinęła się…
W fińskim często dochodzi do wymiany spógłosek. Jedną z takich zmian jest zanikanie 'k', lub na odwrót - pojawianie się…