Zasada harmonii samogłosek

  • Języku fińskim obowiązuje zasada harmonii samogłosek. Polega ona na tym, że w danym wyrazie fińskim znajdziemy na ogół samogłoski należące do tej samej grupy, tzn. albo przednie (ä, ö, y), albo tylne (a, o, u). Innymi słowy, w wyrazie zawierającym ä, ö, y nie mogą występować samogłoski a, o, u i na odwrót. Samogłoski średnie (e, i) mogą się łączyć zarówno z samogłoskami tylnymi jak i przednimi.

Harmonia_samoglosek_finskich

koulu (szkoła) – tylko samogłoski tylne

köyhä (biedny) – tylko samogłoski przednie

pelata (grać) – samogłoski tylne i środkowe

pelätä (bać się) – samogłoski przednie i środkowe

 

  • W przypadku wyrazów złożonych harmonia samogłosek nie musi być zachowana. Zasada harmonii samogłosek obowiązuje wtedy wewnątrz każdego wyrazu podstawowego z osobna.

voi (masło)        + leipä (chleb)    =          voileipä (kanapka)

jää (lód)            + kaappi (szafka)           =          jääkaappi (lodówka)

yli- (ponad)       + opisto (instytut)          =          yliopisto (uniwersytet)

 

  • Przy odmianie wyrazów dodawane końcówki będą zgodne z harmonią samogłosek. Jeśli w wyrazie bazowym (lub ostatniej części składowej wyrazu złożonego) pojawią się samogłoski a, o lub u, końcówka również będzie zawierała a, o lub u. W przeciwnym razie końcówka będzie zawierać ä, ö lub y.

katu (ulica) > kadulla (na ulicy)

hylly (półka) > hyllyllä (na półce)

tie (droga) > tiellä (na drodze) – wyraz bazowy zawiera tylko samogłoski środkowe, więc dodana końcówka zawiera samogłoskę przednią!

jääkaappi (lodówka) > jääkaapissa (w lodówce) – wyraz złożony

Uważasz, że mój artykuł był wartościowy? Jeśli tak, może spodobają Ci się również moje ebooki oraz kursy online do nauki języka fińskiego
Gramatyka-okładka
Wymiana spółgłoskowa w języku finskim-okładka
Suomika

Suomika

Języki obce od zawsze były moją pasją. Przyjemność sprawiała mi ich nauka, ale również nauczanie innych. Dlatego od kilku lat organizuję kursy językowe, prowadzę lekcje indywidualne, projektuję strony internetowe i inne materiały dydaktyczne.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.