Zapowiedź mojego nowego kursu video „Buduj język fiński” i prośba o opinię

Jednym z moich planów na 2016 było utworzenie kursu wideo „Buduj język fiński”. Właśnie rozpoczęłam prace nad tym kursem. Na dole artykułu znajdziesz przykładowe lekcje!

Co to za kurs?

„Buduj język fiński” to kurs języka fińskiego dla początkujących prowadzony za pomocą tłumaczeń. I jak cegiełce po cegiełce będziesz poznawać nowa słówka, zwroty i zagadnienia gramatyczne. Dzięki kursowi zautomatyzujesz przydatne struktury oraz poznasz fundamenty języka fińskiego.

Kurs wprowadza nowe słówka, zwroty i zagadnienia gramatyczne stopniowo. Takie powolne przedstawianie materiału powoduje, że progres nauki nie jest przytłaczający i pozwala łagodnie przyswoić nowe umiejętności językowe.

Słówka i zwroty raz przedstawione są wykorzystywane później do tworzenia kolejnych zdań. Dzięki temu pojawiają się one wielokrotnie w czasie kursu. Powtarzanie materiału pozwala zautomatyzować wypowiedzi. Już po kilku lekcjach pewne struktury językowe będą utrwalone i naturalnie przyjdzie ich tworzenie!

Kurs wykorzystuje różne środki przekazu, przez co wzmacniana jest jego skuteczność. Oprócz nagrań wideo, znajdziesz również nagrania audio, transkrypcję z komentarzem gramatycznym, zeszyt ćwiczeń, słowniczek oraz quizy do lekcji.

Kurs pozwala ćwiczyć wszystkie sprawności językowych:

 • mówienie: poprzez samodzielne tworzenie zdań na głos, a następnie porównywanie z nagraniem
 • słuchanie: poprzez słuchanie nagrań audio
 • czytanie: poprzez czytanie zdań w nagraniu wideo, w tym dłuższego tekstu na koniec każdej lekcji
 • pisanie: poprzez pisanie tłumaczenia zdań w zeszycie ćwiczeń.

 

Z czego składa się kurs?

W skład kursu wchodzą:

 • Nagrania wideo do każdej lekcji
  Każde nagranie trwa około 8-10 minut. Nagrania wideo można odtwarzać online
 • Nagrania audio do każdej lekcji
  Nagrania audio są ścieżką dźwiękową z nagrań wideo, więc długość jest taka sama. Nagrania audio można pobrać na swój komputer.
 • Transkrypcja nagrań
  Wszystkie zdania wraz z tłumaczeniem oraz komentarzem gramatycznym możesz pobrać jako plik PDF.
 • Zeszyt ćwiczeń
  Dostępny w formacie PDF dokument pozwoli samodzielnie napisać tłumaczenia fińskie obok zdań polskich.
 • Słowniczek
  Dostępny do pobrania w formacie PDF słownik polsko-fiński zawiera słówka ze wszystkich lekcji.
 • Quizy
  Co kilka lekcji do wykonania będzie krótki test sprawdzający wiedzę.

TRZY PRÓBNE LEKCJE

 

A teraz wielka prośba do Was! Kurs jest na etapie tworzenia i powyższe lekcje nie są jeszcze ostateczne. Na podstawie waszych opinii chciałabym je udoskonalić. Czekam na wasze opinie w tej ANKIECIE.

Z góry dziękuję!

Monika

Uważasz, że mój artykuł był wartościowy? Jeśli tak, może spodobają Ci się również moje ebooki do nauki języka fińskiego
500 najbardziej przydatnych fińskich słówek
Jak skutecznie uczyć się fińskiego?
Fiński w pytaniach i odpowiedziach
Język fiński. Fiszki ilustrowane

Suomika

Języki obce od zawsze były moją pasją. Przyjemność sprawiała mi ich nauka, ale również nauczanie innych. Dlatego od 10 lat organizuję kursy językowe (fińskiego, niemieckiego, angielskiego oraz polskiego dla obcokrajowców), prowadzę lekcje indywidualne przez Skype, projektuję strony internetowe i inne materiały dydaktyczne, w tym e-learning.

Może Ci się również spodoba

9 komentarzy

 1. Lili pisze:

  Wow. Podziwiam Cię, że wzięłaś się za te kursy! Są fantastyczne i z pewnością ułatwią naukę! Chciałabym jednak zwrócić Ci uwagę na rzecz typowo organizacyjną… Przy lekcji drugiej gdy poruszyłaś temat odmiany czasownika „olla”… Mogłaś to rozwinąć i wyjaśnić czemu w przeczeniu jest „ole”, bo ja wiem dlaczego i ty wiesz dlaczego, ale osoba, która pomyślała „A tam. Najpierw odpalę sobie filmik…”, albo „A tam! Po co mi jakiś tekścik. Nauczę się z filmu!” już będzie miała w głowie mętlik 🙂

  Pozdrawiam,
  Lili

  • Suomika pisze:

   Dzięki za komentarz. Tak, rzeczywiście w tej lekcji nie omawiam, dlaczego jest „ei ole”. I zrobiłam to celowo, ponieważ do tego trzeba wiedzieć, jak się tworzy „olen” – a tę odmianę wprowadzam w lekcji 3. A reguły tworzenia przeczenia są w lekcji 4. Ale masz rację, może warto tu chociaż trochę wspomnieć o podstawowych zasadach tworzenia przeczenia, żeby kogoś nie zżerała ciekawość!
   Generalnie ten kurs jest trochę niestandardowy, nie wprowadzam wszystkiego na raz. Małymi krokami pojawiają się nowe słówka i zagadnienia gramatyczne. I ważna też jest automatyzacja, czyli wielokrotne powtarzanie tych samych struktur.

 2. Witek pisze:

  Fajny kurs, a kiedy coś dla osób bardziej zaawansowanych?

  • Suomika pisze:

   Na razie mam naszkicowane 30 lekcji i w nich stopniowo przechodzę do bardziej zaawansowanych zagadnień. Docelowo jest ten kurs na poziomie podstawowym i w zależności od waszego zainteresowania może będę pracować nad kolejnymi lekcjami!

 3. Olen Remi pisze:

  Fajny, jak na podstawy. Czekam na kolejne lekcje. Są świetną formą do powtarzania znanych wyrażeń i poznawania nowych. Choć zgodzę się z powyższą uwagą, że brak wyjaśnień co do odmiany i może póżniej trochę namieszać.

 4. Paula pisze:

  Kurs świetny !Kiedy można spodziewać się reszty ?Pozdrawiam

 5. matrix pisze:

  Świetny pomysł 🙂 Czekam na kolejne filmiki 🙂 Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.