Nowy ebook o 500 najczęściej stosowanych i najbardziej praktycznych słówkach w języku fińskim

Podobno, aby komunikować się na poziomie podstawowym, wystarczy znać 500-1000 wyrazów w danym języku. Mając odpowiednią bazę słówek w pamięci powinno się udać poprowadzić prostą rozmowę i zrozumieć nawet połowę treści tekstów pisanych.

Kluczowe jest jednak wiedzieć, jakich wyrazów się uczyć. W tym celu właśnie stworzyłam podręcznik przestawiający „500 najbardziej przydatnych fińskich słówek„.

Na jakiej postawie wybrałam owe 500 wyrazów? Przede wszystkim bazowałam na istniejącej liście najczęściej stosowanych wyrazów fińskich (Saukkonen, Suomen kielen taajuussanasto, 1979). Jako że część z tego słownictwa wydawała mi się przestarzała (np. Neuvostoliitto, markka) lub zbyt oficjalna (jak np. käytäntö, todeta), nie uwzględniłam ich w moim podręczniku. Brakowało mi natomiast bardziej praktycznych wyrazów, typu anteeksi, joo, kahvi, lippu, które mogą się częściej przydać w komunikacji. Dorzuciłam też takie słówka jak m.in. Puola, opiskella, które z perspektywy Polaka uczącego się fińskiego mogą być często wykorzystywane. Chociaż przyznam, że wybór 500 słówek nie był łatwy!

Słówka w podręczniku są pogrupowane na sekcje ze względu na część mowy lub funkcję. Czasami pojawiają się też wyrazy, które mają kilka znaczeń i mogłyby pasować do kilku kategorii (np. aika może być rzeczownikiem oznaczającym czas lub przysłówkiem znaczącym dość), ale występują jako hasło tylko raz z podanymi różnymi zastosowaniami.

Hasła są przetłumaczone na polski i zaprezentowane w 4-5 przykładach zdań. Warto zapoznać się z przykładami, ponieważ często kontekst jest ważny, aby poczuć, co naprawdę znaczy dany wyraz. Zdarzają się czasami wyrazy, które na polski tłumaczone są tak samo (np. raskas i vaikea mogą na polski być przełożone jako ciężki, są jednak stosowane w innych sytuacjach).

Język fiński słynie z tego, że wyrazy odmieniają się przez przypadki i osoby, dlatego nie będzie to rzadkie, że wyraz w przykładach wygląda inaczej (ma różne końcówki) niż słówko bazowe. Pod niektórymi hasłami umieściłam dodatkowo komentarz, wyjaśniający sposób zastosowania lub odmiany.

Ważną częścią podręcznika są ćwiczenia, które pomogą utrwalić słownictwo lub skontrolować posiadany stan wiedzy. Klucz odpowiedzi ułatwi samodzielną naukę.

Na końcu książki zamieściłam alfabetyczny spis haseł, który może pomóc w łatwiejszym odnajdowaniu słówek.

 

Podręcznik w formie ebooka (PDF) można kupić w moim sklepie internetowym:

https://sklep.memo.net.pl/produkt/500-najbardziej-przydatnych-finskich-slowek/ 

Uważasz, że mój artykuł był wartościowy? Jeśli tak, może spodobają Ci się również moje ebooki do nauki języka fińskiego
Gramatyka języka fińskiego z ćwiczeniami. Część 1 + 2 + 3
Jak skutecznie uczyć się fińskiego?
Gramatyka języka fińskiego z ćwiczeniami. Część 2
Gramatyka języka fińskiego z ćwiczeniami. Część 1
Memo-Monika-Kociuba-thumb

Suomika

Języki obce od zawsze były moją pasją. Przyjemność sprawiała mi ich nauka, ale również nauczanie innych. Dlatego od 10 lat organizuję kursy językowe (fińskiego, niemieckiego, angielskiego oraz polskiego dla obcokrajowców), prowadzę lekcje indywidualne przez Skype, projektuję strony internetowe i inne materiały dydaktyczne, w tym e-learning.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.